بازی پرو
0

رتبه بندی سری کالاف دیوتی از بدترین به بهترین

بهترین بازی های کالاف دیوتی
بازدید 80

فرنچایز Call of Duty از بدو تولدش در سال ۲۰۰۳ فراز و نشیب‌های بسیاری را پشت سر گذاشته است. این فرنچایز با تمرکز بر جنگ‌ جهانی کار خود را شروع و مسیری از فتح برلین را طی کرد تا به جنگ‌های امروزی در عراق رسید. با مرور زمان، این سری محبوب سعی کرد که از سنت‌ها و ترند‌های جدید عقب نماند و مسیر تماتیک خود را به‌سوی جنگ‌های فرا مدرن و بعضا در آینده و فضا نیز برد.

با ما همراه باشید تا به تاریخچه و لیستی از بهترین بازی های کالاف دیوتی بپردازیم تا بفهمیم بهترین آثار این سری بخاطر چه فاکتورهایی توانسته‌اند این جایگاه را کسب کنند و حتی بدانیم عناوین غیرمحبوبش این سری چرا نتوانسته‌اند توجه مخاطبین را کسب کنند.

۲۰- Call of Duty: Vanguard

رتبه بدترین عنوان از سری Call of Duty متعلق به عنوان Vanguard است. متاسفانه بازگشت به حال و هوای جنگ جهانی آن هم در سال ۲۰۲۱ و زمانی که در همین سری عناوین بهتری در این برهه زمانی وجود دارد، بازخورد مثبتی برای منتقدین و مخاطبین نداشته است. با این‌که بخش داستانی بازی ایده جذاب تمرکز بر روی گروه کوچکی از سربازان در یک ماموریت مخفی را دارد اما تلاش استودیوی Sledgehammer Games و فرنچایز کالاف دیوتی در دوره و زمانه پلتفرم‌های PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X/S, PC فقط به بخش داستانی خود خلاصه نمی‌شود. متاسفانه به‌جز چندین نقشه در بخش چندنفره، این عنوان از لحاظ محتوا عملا کم می‌آورد و چیز جدید و خاصی را در بخش‌های مختلف خود مثل زامبی ارائه نمی‌دهد.

۱۹- Call of Duty: Modern Warfare 3 2023

سومین قسمت از ریبوت سری Modern Warfare که در سال ۲۰۲۳ برای پلتفرم‌های PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X/S, PC منتشر شد، پایان درخوری برای سه‌گانه جدید آن‌طور که باید و شاید نبود. این عنوان که توسط استودیوی  Sledgehammer Games ساخته شده بود، بیشتر شبیه به یک بسته الحاقی (DLC) برای قسمت قبلی بود. بخش داستانی بازی به نسبت دو قسمت قبل بسیار کوتاه‌تر و بعضا از لحاظ روایی خام بود. از لحاظ گیم‌پلی نمی‌توان به این عنوان ایراد گرفت و مبارزات چه در بخش داستانی و چه در بخش چند‌نفره جزو بهترین بازی های کالاف دیوتی محسوب می‌شود. متاسفانه به جز بخش چندنفره که نقطه قوت بازی محسوب می‌شود در هیچ نقطه دیگری از این بازی مثل بخش داستانی، زامبی و وارزون (Warzone) نمی‌توان چیز مثبت و خوبی را یافت که واقعا برای آخرین قسمت منتشر شده از این سری تاسف برانگیز.

۱۸- Call of Duty: Black Ops 4

جای تعجب دارد اگر بدانید چهارمین قسمت از سری Black Ops که بخاطر روایت جذاب خود به محبوبیت فراوانی دست پیدا کرد، تنها نسخه از Call of Duty است که بخش داستانی نداشته. متاسفانه پس از رونمایی از این عنوان و مشخص شدن این مهم، شاهد واکنش‌های بسیار منفی از سمت طرفداران بودیم. عدم حضور بخش داستانی باعث می‌شود که این بازی استودیوی Treyarch که برای پلتفرم‌های PlayStation 4, Xbox One, PC در سال ۲۰۱۸ منتشر شد از لحاظ محتوا کمتر از چیزی باشد که این سری همیشه ارائه می‌دهد. جدا از این مورد، بخش چندنفره بازی از لحاظ ساختار چندان فرق بخصوصی با نسخه سوم Black Ops ندارد و از همان فرمول‌های قبل با یک سری تغییرات بحث‌برانگیز مثل سیستم بازیابی سلامتی به‌طور غیر اتوماتیک و دستی بهره می‌برد. شاید تنها چیزی که این بازی را خاص و در رده بهترین بازی های کالاف دیوتی قرار می‌دهد، حضور بخش Blackout به‌عنوان اولین نسخه «بتل رویال» متعلق به سری Call of Duty بود که زمینه‌ساز نسخه‌های بعدی خود یعنی Warzone و Warzone 2 شد.

۱۷- Call of Duty 3

اولین نسخه از Call of Duty که وظیفه ساخت آن از استودیوی Infinity Ward (خالقان اصلی سری) گرفته و به استودیوی Treyarch سپرده شد چیزی جز تکرار مکررات دو قسمت اول نبود. دلیل این امر را هم می‌توان بی‌تجربگی Treyarch دانست. هرچند که بعدها این استودیو نشان داد که می‌تواند از پس این وظیفه خطیر بر بیاید و خود را به‌عنوان یکی از استودیوهای نام‌آور این سری معروف کند. Call of Duty 3 که در سال ۲۰۰۶ برای پلتفرم‌های PlayStation 2, PlayStation 3, Xbox, Xbox 360, Nintendo Wii, PC منتشر شد، چهار بخش داستانی جدا را به بازیکنان ارائه می‌دهد. بسیاری از عناصر سینمایی و روایی سری از این قسمت شروع شده بود که باعث می‌شود از این جنبه یکی از بهترین بازی های کالاف دیوتی باشد.

۱۶- Call of Duty: Black Ops III

بازی Call of Duty: Black Ops III در سال ۲۰۱۵ توسط Treyarch برای پلتفرم‌های PlayStation 3, PlayStation 4, Xbox 360, Xbox One, PC منتشر شد. تا قبل از عرضه این بازی، دو قسمت پیشین سری Black Ops صرفا در زمان جنگ سرد و آینده بسیار نزدیک در جریان داشت. اما قسمت سوم این سری تصمیم گرفت که نوآوری‌های زیاد و جدیدی را در این سری و به‌طور کل سری بازی‌های Call of Duty وارد کند. برخلاف فضا و خط زمانی دو قسمت گذشته، این بازی در سال ۲۰۶۵ روایت می‌شد و برای اولین بار در سری شما می‌توانستید بخش داستانی را به‌صورت کو‌آپ چهار نفره همزمان با دوستان خود بازی کنید. در بخش چند‌نفره این بازی نیز نوآوری‌های جالبی داشت که بیشتر از بازی‌های شوتر اول شخص آن زمان وام گرفته بود و در واقع هویت سری Call of Duty را از یک فرنچایز مولف به یک فرنچایز تقلیدگر تغییر کاربری داد. این بازی برای اولین بار در بخش چندنفره از ویژگی Specialists استفاده کرد که به‌نوعی شبیه انتخاب کردن قهرمان در عناوینی مانند Overwatch بود. این Specialistها هرکدام قابلیت‌های خاص خود را نیز داشتند. بخش زامبی‌ نیز در این بازی دچار تغییرات بسیار مثبتی شد که بازخورد بسیار مثبتی نیز داشت.

بازی Call of Duty: Black Ops III

از دست ندهید: بهترین بازی‌های داستانی

۱۵- Call of Duty: Infinite Warfare

این بازی توسط استودیوی Infinity Ward در سال ۲۰۱۶ برای پلتفرم‌های PlayStation 4, Xbox One, PC منتشر شد. شاید در نگاه اول قرار گرفتن عنوان Infinite Warfare در این رتبه کمی بحث‌برانگیز باشد. این عنوان در زمان رونمایی خود با بازخورد منفی طرفداران سری روبرو شد به حدی که در سایت یوتیوب به یکی از ویدیوهایی تبدیل شد که بیشترین تعداد دیسلایک را دریافت کرد. یکی از دلایل این امر داستان بازی بود که در آینده رخ می‌داد و بازی را به‌طور کامل از فضای واقع‌گرایانه و هویتی خود دور کرد. اگر از واکنش‌های افراطی بتوانیم فاکتور بگیریم،‌ هسته اصلی بازی یک Call of Duty است که اسلحه‌های همیشگی با اسلحه‌های آینده‌نگرانه تعویض شده و به جز دشمنان انسان، روبات‌ها را نیز نابود می‌کنیم. شما در بخش داستانی می‌توانید ترتیب ماموریت‌هایی که قصد انجامش را دارید نیز انتخاب کنید که نفس تازه‌ای برای تنوع در بازی می‌دمد. با این‌که بخش چند‌نفره چندان چنگی به‌دل نمی‌زد اما بخش زامبی این بازی از لحاظ محتوا  چه در داستان و چه در گیم‌پلی یکی از بهترین بازی های کالاف دیوتی محسوب می‌شود.

۱۴- Call of Duty: Modern Warfare 2 2022

آخرین ساخته استودیوی Infinity Ward که برای پلتفرم‌های PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X/S, PC در سال ۲۰۲۲ منتشر شد، ادامه‌ای مستقیم بر ریبوت سری Modern Warfare‌ است. یدک کشیدن نام Modern Warfare 2 که نسخه‌ اصلی آن در سال ۲۰۰۹ منتشر شده بود کار بسیار دشواری است اما این بازی توانست تا حد قابل قبولی بتواند اعتبار برای خود نزد طرفداران و منتقدین کسب کند. بخش داستانی بازی آن‌طور که باید و شاید به اندازه نسخه قبلی خوب نیست و بیشتر شبیه به ترکیب چندین عنصر از قسمت‌های قبلی بوده. متاسفانه از این نظر بخش داستانی نمی‌تواند مثل نسخه اورجینال خود باشکوه و جذاب باشد. در کنار این بخش، حالت چندنفره بازی نقشه‌های به‌یاد ماندنی نسخه اورجینال را یک بازسازی درست و حسابی کرده. به‌علاوه گیم‌پلی در این بخش به شدت اعتیاد‌آور بوده و اگر حتی از این بخش‌ هم خسته شوید حالت کوآپ به‌صورت جدا در بازی وجود دارد که در کنار Warzone 2 و DMZ این عنوان را به یک پکیج کامل تبدیل می‌کند.

۱۳- Call of Duty: Ghosts

استودیوی Infinity Ward اولین نسخه از سری Call of Duty برای کنسول‌های نسل هشتمی را در سال ۲۰۱۳ با عنوان Ghosts منتشر کرد. متاسفانه انتظارات از این عنوان قبل از عرضه جهانی بسیار زیاد بود زیر طرفداران مشتاق تجربه‌ی یک Call of Duty نسل جدیدی بودند اما انتظارات بیش از حد باعث شد که بازخورد از این بازی آن‌طور که باید درخورد نباشد. Ghosts اما عنوان جاه‌طلبانه‌ای بود که جرات داشت از فرمول‌های جدید برای تغییر در فرنچایز استفاده کند که در برخورد اول شاید چندان باب میل مخاطبین نبود اما بعدها مورد ستایش قرار گرفت. در بخش داستانی بازی از حال و هوای همیشگی جنگ‌هایی با مقیاس‌های بزرگ و ارتش‌ کشورهای مختلف فاصله گرفت. بخش چند‌نفره نیز تنظیمات مختلفی را برای شخصی‌سازی شخصیت و Perkها در اختیار بازیکنان قرار می‌داد تا آن‌ها بر اساس سلیقه شخصی خود بیشتر بتوانند در میدان مبارزه مانور دهند. در نهایت به‌جای بخش همیشگی زامبی ما شاهد Extinction بودیم که رویکرد متفاوتی داشت و در آن به شکار فضایی‌ها می‌پرداختیم.

۱۲- Call Of Duty: Black Ops Cold War

پنجمین قسمت از Black Ops توسط استودیوی Treyarch برای پلتفرم‌های PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X/S, PC در سال ۲۰۲۰ منتشر شد. اولین نکته مثبت در مورد این عنوان فاصله گرفتن داستان بازی از حال و هوای خیلی واقع‌گرایانه و سوق داده شدن به سمت داستان‌های جاسوسی عجیب و غریب بود. Cold War تحول آن‌چنان بزرگی در سری محسوب نمی‌شد اما تغییر گیم‌پلی بخش داستانی با تمرکز بیشتر بر مخفی‌کاری و داشتن انتخاب‌ها و پیچ‌های داستانی باعث شده که این عنوان جزو بهترین بازی های کالاف دیوتی محسوب شود. در بخش چند‌نفره شاهد ساده‌تر شدن همه‌چیز نسبت به نسخه‌های قبلی و بعدی این سری بودیم. حتی بخش‌ زامبی‌ها نیز بسیار خطی‌تر شده بود و از این لحاظ بازی Black Ops Cold War به یکی از در دسترس‌ترین عناوین اخیر سری Call of Duty تبدیل شد.

۱۱- Call of Duty 2

دومین نسخه از سری Call of Duty درست در زمان آغاز نسل هفتم کنسول‌ها توسط Infinity Ward برای پلتفرم‌‌های Xbox 360, PC و در سال ۲۰۰۵ منتشر شد. استودیوی Infinity Ward می‌خواست به همه ثابت کند که نسخه اول Call of Duty صرفا یک اتفاق نبوده و این سری حالاحالاها قرار است که در ژانر شوتر اول شخص بماند. عناصری مثل بازیابی سلامتی به‌طور خودکار و بخش چندنفره برای اولین بار در این نسخه معرفی شدند. این‌ها مواردی بودند که به بخشی از هویت اصلی سری تبدیل شده و تا آخرین نسخه در سال ۲۰۲۳ نیز باقی‌مانده‌اند. نمی‌توان از بهترین بازی های کالاف دیوتی صحبت کرد و نامی از این عنوان که لیاقت یک بازسازی را هم دارد، نبرد.

۱۰- Call of Duty: Modern Warfare 3

متاسفانه سومین نسخه از سه‌گانه اصلی Modern Warfare که توسط Infinity Ward در سال ۲۰۱۱ برای پلتفرم‌های PlayStation 3, Xbox 360, Nintendo Wii, PC منتشر شد، بدترین نسخه در سه‌گانه اصلی است. البته این حرف به این معنا نیست که این بازی به‌طور کلی بد بوده بلکه در نسبت به دو قسمت قبلی عملکرد ضعیف‌تری داشته است. به‌هرحال این مهم شامل تمامی بازی‌هایی می‌شود که سه‌گانه هستند زیرا حفظ کیفیت و تنوع در هر سه بازی کار بسیار سختی در سازندگان بازی است. این بازی داستان سه‌گانه را سعی می‌کند با تلاش بسیار به‌خوبی به پایان برساند و در این امر هم تا حدی خوب عمل می‌کند اما برخی صحنه‌های اکشن و موقعیت‌ها شبیه به بازیافت از دو بازی قبلی است. متاسفانه بخش چند‌نفره این بازی نیز آن جذابیت دو نسخه قبلی در این سری را نداشت و عدم به‌روزرسانی این بازی در زمان عرضه و مشکلات بالانس باعث شدند که Call of Duty: Modern Warfare 3 نتواند بر جایگاه بزرگان دو قسمت قبلی خود به خوبی‌ تکیه بزند. البته نکته‌ای که در مورد بخش چند‌نفره این بازی شایان ذکر است، اولین حضور بخش Kill Confirmed بوده که یکی از بهترین حالت‌های چند نفره را در سری معرفی کرد تا این بازی در رده بهترین بازی های کالاف دیوتی قرار بگیرد.

بازی Call of Duty: Modern Warfare 3

مطالعه کنید: بهترین بازی های کامپیوتر در جهان

۹- Call of Duty

ما اولین نسخه از سری Call of Duty را به این دلیل در جایگاه نهم قرار داده‌ایم زیرا این عنوان بود که کلید این سری محبوب را در وهله اول زد و باعث شد که یک فرنچایز میلیون دلاری را رقم بزند. فارغ از کیفیت‌ این بازی در هنگام عرضه و این‌که گذر زمان چقدر این بازی را سالخورده کرده یا خیر، نمی‌توانیم از اثر موج‌دار این بازی در طی این‌ سال‌ها چشم‌پوشی کنیم. اولین نسخه از این سری که خالقان آن یعنی Infinity Ward در سال ۲۰۰۳ منتشر کردند، در آن زمان هم اتفاق مهمی به‌حساب می‌آمد و تبدیل به هشتمین بازی پرفروش همان سال نیز شد. نسخه اول این سری در زمان عرضه یک انقلاب در ژانر شوتر اول شخص به‌حساب می‌آمد به‌خصوص در بازاری که توسط شوتر‌هایی با حال و هوای جنگ جهانی اشباع شده بود. با این‌که گذر زمان با این بازی مهربان نبوده اما روایت سینمایی، بازگویی داستان از زبان و کنترل شخصیت‌های مختلف و طراحی صدا همگی باعث شدند که ما نسخه‌ای که همه‌چیز را آغاز کرد در این جایگاه از بهترین بازی های کالاف دیوتی قرار دهیم.

۸- Call of Duty: Black Ops 2

دومین قسمت از سری Black Ops روی محبوبیت قسمت قبلی خود حساب ویژه‌ای باز کرد و داستان‌سرایی را به مرحله‌ای تازه برد. این عنوان که توسط Treyarch در سال ۲۰۱۲ برای پلتفرم‌های PlayStation 3, Xbox 360, Wii U, PC منتشر شد، به جرات یکی از بهترین بازی های کالاف دیوتی تمام ادوار است. برای اولین بار شما در این بازی و بخش داستانی قابلیت تصمیم گرفتن در شرایط حساس داستانی را دارید و این تصمیمات عواقب مختلفی را در طول روایت و حتی پایان بازی می‌گذارد. روایت بازی در دو خط زمانی دهه ۸۰ میلادی و سال ۲۰۲۵ دو زاویه مختلف از گیم‌پلی با سلاح‌های مطابق با زمان را به بازیکنان ارائه می‌دهد و حتی به بازیکنان اجازه می‌دهد که سلاح خود را قبل از آغاز هر ماموریتی نیز انتخاب کنند. ارزش تکرار این عنوان بسیار بالاست، چیزی که در اکثر عناوین این سری حضور ندارد.

جدا از بخش داستانی، بخش‌ زامبی برای اولین بار حالت ۴ در مقابل ۴ را معرفی کرد که می‌توانستید برای اولین بار کنترل زامبی‌ها را نیز در اختیار بگیرید. به‌علاوه این بخش نیز صاحب داستان خود نیز شده بود که واقعا هویت تازه‌ای به آن بخشید. در بخش چندنفره شما قابلیت شخصی‌سازی بسیار بالایی برای استفاده از آیتم‌های مورد نظرتان داشتید و حتی باز کردن Prestigeهای جدید نیز به شما انگیزه برای بازی کرن می‌داد.

۷- Call Of Duty: Advanced Warfare

این بازی در سال  ۲۰۱۴ توسط استودیوی Sledgehammer Games برای پلتفرم‌های PlayStation 3, PlayStation 4, Xbox 360, Xbox One, PC منتشر شد.  این بازی اولین تجربه مستقیم استودیوی Sledgehammer Games در عرضه یک نسخه در سری Call of Duty بود. بخش داستانی این بازی تلاش بسیاری می‌کند تا مسائل جدی در دنیای امروزی را به تصویر بکشد اما بخاطر برخی تصمیمات روایی متاسفانه آن‌طور که باید جدی گرفته نمی‌شود. در بخش گیم‌پلی با اسلحه‌های آینده‌نگرانه بیشتری روبرو هستیم که استفاده از آن‌ها واقعا راضی کننده است. به‌علاوه استفاده از Exosuit واقعا جنبه‌ی جدیدی به حرکت کردن در سری به‌طور کلی بخشید. به‌علاوه بخش زامبی نیز در این بازی به خوبی طراحی شده. حضور این عناصر در بخش چندنفره تنها باعث شد که برخی طرفداران این موارد را کمی دور از هویت برای سری بدانند اما نمی‌توانیم این عنوان را یکی از بهترین بازی های کالاف دیوتی ندانیم.

۶- Call of Duty: WWII

بازی Call of Duty: WWII بازگشتی شکوهمندانه به فضای جنگ جهانی دوم برای سری Call of Duty بود. این بازی در سال ۲۰۱۷ توسط استودیوی Sledgehammer Games برای پلتفرم‌های PlayStation 4, Xbox One, PC منتشر شد و بازخورد مثبتی از سمت طرفداران و مخاطبین کسب کرد. بخش داستانی این بازی و تمرکزش بر روی یک شخصیت در زمان وقوع D-Day باعث شد تا با یکی از روایت‌های احساسی در طول عمر این فرنچایز روبرو شویم و جایگاه این بازی به‌عنوان یکی از بهترین بازی های کالاف دیوتی اثبات شود.

وجود بخش چندنفره این بستر را برای سازندگان باز گذاشت تا بتوانند بسیاری از المان‌های قسمت‌های قبلی را در فضای جنگ‌ جهانی دوم به خوبی انتقال دهند و حتی سیستم تعیین کلاس نیز مستقیم وارد بخش چند نفره شد. حتی نقشه‌های بازی‌هایی که در برهه جنگ جهانی این سری درست شده بودند نیز به بازی منتقل شدند.

به‌علاوه بخش زامبی‌ها نیز که اولین بار با «نازی‌های زامبی» شکل گرفته بود، بازگشتی به حال و هوای واقعی و قدیمی خود داشت که بسیار خاطره‌انگیز بود.

۵- Call Of Duty: Modern Warfare 2019

ریبوت سری Modern Warfare فرنچایز Call of Duty باعث آشتی مجدد طرفداران قدیمی و جان تازه گرفتن این سری برای همیشه شد. این عنوان در سال ۲۰۱۹ توسط استودیوی Infinity Ward و برای پلتفرم‌های PlayStation 4, Xbox One, PC منتشر شد. ریبوت شدن Modern Warfare قطعا جای بحث دارد اما نکته‌ای که در مورد این بازی بسیار مهم است، ادای احترام این بازی به سه‌گانه اصلی و در واقع آغاز قصه‌ای جدید با شخصیت‌هایی بوده که تمامی طرفداران وفاداری سری با آن آشنایی دارند.  داستان حال و هوای بسیار واقع‌گرایانه‌تر، اسلحه‌ها سنگینی و اصابت گلوله واقعی را داشته و مهم‌تر از همه گرافیک بازی به معنای کلمه چشم‌نواز شده است.

بخش چند‌نفره بازی نیز رویکرد واقع‌گرایانه‌تری نسبت به خود در این نسخه گرفته اما چیزی این بخش را در سایه خود بیشتر از همه گذاشته ظهور اولین نسخه از Warzone‌ بوده که تبدیل به یکی از غول‌های سبک بتل رویال شده و این بازی را به یکی از بهترین بازی های کالاف دیوتی تبدیل می‌کند.

۴- Call Of Duty: World at War

وقتی گفته شد که سری Call of Duty پس از موفقیت قسمت اول Modern Warfare به حال و هوای جنگ جهانی باز‌می‌گردد طرفداران بسیاری ناامید شدند. اما نکته جالب اینجاست که World at War یکی از بهترین بازی های کالاف دیوتی است که توسط Treyarch در سال ۲۰۰۸ برای پلتفرم‌های PlayStation 3, Xbox 360, Nintendo Wii, Nintendo DS, PC منتشر شد. خشونت مثال‌زدنی این نسخه تکرارنشدنی بوده و یکی از نقاط قوت آن بوده که خشونت و بی‌رحمی جنگ را به‌خوبی نشان می‌داد.

بخش چند‌نفره تمام المان‌های مهم از بازی‌های قبلی را صرفا تکرار کرده و سعی کرده است ریسکی نکند. اما ریسک اصلی در یک بخش مخفی بازی بود که پس از به اتمام رسیدن بخش داستانی برای شما قابل بازی می‌شود. بخش «نازی‌های زامبی» قرار نبود حتی در وهله اول به بازی اضافه شود. اما این این حالت که صرفا برای تنوع و در مقیاس کوچکی طراحی شد، بخاطر بازخورد مثبت و محبوبیتی که کسب کرد نه‌تنها به یک سنت در این سری تبدیل، بلکه دارای بخش داستانی و حالت‌های جدیدی نیز شد.

بازی Call Of Duty: World at War

کلیک کنید: سایت برتر دانلود بازی کامپیوتر

۳- Call of Duty: Black Ops

استودیوی Treyarch پس از تجربیات مختلفی که با آثار خود در این فرنچایز داشت، یکی از بهترین بازی های کالاف دیوتی ممکن را خلق کرد. Black Ops در سال  ۲۰۱۰ برای پلتفرم‌های  PlayStation 3, Xbox 360, Nintendo Wii, Nintendo DS, PC منتشر شد و ثابت کرد که Treyarch می‌تواند به خوبی Infinity Ward یک سری مخصوص به خود را برای فرنچایز Call of Duty بسازد. دور شدن از فضای مدرن و حتی فضای جنگ‌ جهانی باعث شد که حال و هوای جنگ سرد در این سری به خوبی هرچه تمام جای بگیرد و یکی از جذاب‌ترین داستان‌های رمز‌آلود و جاسوسی این دوره را در بازی ببینیم که با پیچشی بسیار ماندگار روایت می‌شود.

حالت چند‌نفره این بازی نقشه‌های افسانه‌ای مثل Nuketown را به این سری معرفی کرد و برخی سلاح‌های سرد و گرم جدید نیز به بخش جدانشدنی این سری تبدیل شدند. به‌علاوه این بخش، حضور بخش زامبی‌ها نیز جنبه تازه‌ای در این بازی داشت که باعث شد نقشه‌های مختلف و انتخاب‌های گسترده‌ای برای نحوه مبارزه داشته باشیم.

۲- Call of Duty: Modern Warfare 2

بین انتخاب این بازی و نسخه اول آن در جایگاه دوم شک و تردید بسیار وجود داشت. متاسفانه یا خوشبختانه قسمت دوم از سه‌گانه اصلی Modern Warfare 2 ساخته استودیوی Infinity Ward این جایگاه را کسب کرد. این بازی برای پلتفرم‌های PlayStation 3, Xbox 360, PC در سال ۲۰۰۹ منتشر شد. این بازی با ادامه دادن راه قسمت قبلی Modern Warfare توانست فرمول آن را به یک بازی بی‌عیب و نقص تبدیل کند که بسیاری از طریق آن با این سری آشنا شده‌اند. بخش داستانی بازی یکی از سینماتیک‌ترین و اکشن‌ترین تجربه‌های ممکن در سری است که به‌تنهایی آن را به

یکی از بهترین بازی های کالاف دیوتی بدل می‌کند. بازی مراحل و لوکیشن‌های مختلف و متنوعی را ارائه می‌دهد و تقریبا هیچ تصویر و محیطی تکراریی را در بازی تجربه نمی‌کنید. همه چیز در بخش داستانی خاطره‌انگیز و جذاب بوده و در نقطه اوج خود یکی از جذاب‌ترین صحنه‌های پایانی ممکن را ارائه می‌دهد.

بخش چند‌نفره این بازی نسبت به قسمت قبلی Modern Warfare پیشرفت چندانی نداشته ولی اگر یک ترکیب برنده دارید بهتر است به آن دست نزنید. هرچند که در این بخش مشکلات بالانس و وجود Killstreak بمب اتم باعث شد بازی از این نظر رسما مشکل داشته باشد اما چه کسی دوست ندارد بمب اتم را در نقشه بازی بزند و از تماشای منظره لذت ببرد؟ به‌جای قابلیت‌های جدید در این بخش چندنفره شاهد چندین نقشه جدیدی بودیم که جزو‌ محبوب‌ترین نقشه‌های فرنچایز Call of Duty شدند.

در کنار بخش داستانی و چندنفره ما برای اولین بار حالت کوآپ Spec Ops را داشتیم که تاکنون هیچکدام از بازی‌های Call of Duty موفق نشده‌اند به خوبی این نسخه بخش کوآپ را بسازند.

۱- Call of Duty 4: Modern Warfare

نقطه اوج، شکوفایی کامل و برنده مطلق بهترین بازی های کالاف دیوتی چیزی جز اولین قسمت Modern Warfare نیست. این بازی با جاه‌طلبی تمام عیار Infinity Ward و دور شدن از فضای جنگ جهانی ژانر شوتر اول شخص را برای همیشه متحول کردند. تحولی که حتی تا به امروز اثرات آن در تمامی بازی‌های این ژانر به طرز مشهودی مشخص است. این بازی در سال ۲۰۰۷ برای پلتفرم‌های PlayStation 3, Xbox 360, Nintendo Wii, Nintendo DS, PC منتشر شد و با تمرکز بر روی حال و هوای مدرن، اکشن سینمایی و وجود موقعیت‌های مبارزه‌ای گوناگون اثر موج‌دار بزرگی را در صنعت بازی‌های رایانه‌ای رقم زد که نمی‌توان آن را به‌عنوان بهترین بازی فرنچایز Call of Duty در نظر نگرفت.

این بازی سه‌گانه‌ای را رقم زد که شخصیت‌های آن برای خیلی از بازیکنان آشنا و کاملا ملموس بوده و‌ آن را مدیون پردازش فوق‌العاده آن‌ها در داستان هستیم. پایان‌بندی شاهکار بازی و وجود اختتامیه‌ای مثل مرحله Mile High Club باعث شد که Call of Duty بتواند برای مدتی طولانی خود را با طراحی مراحل جذاب و همین‌طور صحنه‌های هالیوودی در اوج ژانر شوتر اول شخص نگه‌دارد.

جدا از بخش داستانی که نقطه قوت اصلی بازی محسوب می‌شود، بسیاری از مکانیک‌ها و سنت‌های دائمی بخش چندنفره مثل کسب XP,  Prestige و Killstreaks را برای اولین بار در این بازی دیدیم. تمامی این مکانیک‌ها عمق و جذابیت بسیار زیادی به بخش چندنفره بازی اضافه کرد و تا همین امروز هم سازندگان این سری و حتی بازی‌های دیگر بر اساس همین سیستم‌ها بخش‌های چند‌نفره آثار خود را گسترش می‌دهند.

با تمامی این اوصاف بهترین نسخه از کالاف دیوتی چیزی جز چهارمین نسخه آن نیست و تمامی جذابیت‌هایی که بسیاری از بازیکنان و طرفداران تازه این سری در بازی‌های جدید تجربه می‌کنند به این بازی بازمی‌گردد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر